Regaty NordCup Gdańsk 2022

Kolejna edycja gdańskich regat z Grupą Azoty

Regaty Nord Cup Gdańsk to coroczne święto każdego spragnionego zdrowej rywalizacji oraz wyjątkowych przeżyć na wodzie żeglarza. Od 24 czerwca 2022 roku przez 17 dni w marinie AZS Centralnego Ośrodka Sportu Akademickiego trwały zmagania zarówno tych początkujących, jak
i zaawansowanych sportowców.

Najpopularniejsze regaty w Polsce podobnie jak w zeszłych latach cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, o czym świadczyła ilość zgłoszonych załóg oraz uczestników indywidualnych
z kraju i ze świata. Sportowcy ściągali swoje łodzie na wodę Zatoki Gdańskiej by móc aktywnie uczestniczyć w wydarzeniu o wysokim poziomie sportowym oraz sprawdzić swoje umiejętności na trudnym i niestabilnym pogodowo akwenie. W tym sezonie warunki atmosferyczne były wyjątkowo zmienne i niejednokrotnie doprowadzały do przerwania wyścigów.

W pierwszym inauguracyjnym wyścigu Nord Cup 2022 B8 Race wzięło udział 16 jachtów. Polska flagowa jednostka regatowa „I love Poland” ponowiła sukces z ubiegłego roku, dopływając do mety o 04:48 nad ranem z czasem 9 godzin 46 minut i 24 sekund, stając na podium i ustanawiając tym samym nowy rekord.

Przez kolejne dni, trwających niespełna trzy tygodnie regat podziwialiśmy starty 27 klas, m.in. Nautica 450, Delphia 24, Finn, Hobie Cat 14 i 16, Star, FWF, Vector Sails Cup, Micro, Korsarz czy wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna, a wszystko to z brzegu pięknej plaży w gdańskich Górkach Zachodnich. Widok różnej wielkości jachtów, kolorowych żagli, katamaranów, czy nawet desek z latawcem lub żaglem przyciągnął nie tylko miłośników żeglarstwa. W ostatnich dniach przyglądaliśmy się zmaganiom najmłodszych żeglarzy klasy Optimist. Zaraz po starcie i wypłynięciu w głąb zatoki zmieniły się warunki atmosferyczne. Mimo wzmagającego się silnego wiatru i deszczu wszyscy poradzili sobie z wyzwaniem i dopłynęli bezpiecznie do brzegu.

Tegoroczna edycja regat stawiała duży nacisk na dbanie o otaczającą nas przyrodę, podejmując konkretne działania angażujące uczestników do troszczenia się o środowisko naturalne. Używanie butelek i siatek wielorazowego użytku, segregowanie odpadów, niemarnowanie „prowiantu” i posiłków regeneracyjnych, akcja sprzątania śmieci z plaży, to tylko niektóre z zadań, do których zachęcali organizatorzy. Dlatego będąc partnerem tego wydarzenia jesteśmy dumni z tego, że możemy wspólnie podejmować prośrodowiskowe starania dbając o to, by nasz świat pozwalał na złapanie czystego oddechu nie tylko nad brzegiem morza.

Wszystkim uczestnikom tegorocznych regat składamy ogromne gratulacje. W kolejnych żeglarskich rywalizacjach życzymy sprzyjających wiatrów i dziękujemy za udane sportowe partnerstwo!

Udostępnij

Facebook
Twitter
Linkdin
Pinterest